HOMEOPATIE ZA TÁROU: POŠTÍPÁNÍ HMYZEM

S příchodem teplých dnů ožívá příroda a může nás trápit nepříjemný hmyz. Zejména štípance od komárů, klíšťat, včel a podobného hmyzu jsou nepříjemné. Ale to rozhodně není důvod k tomu, abychom nechodili do přírody a do lesa. S vhodnou ochranou a vybavením můžeme strávit krásné a příjemné chvíle venku.

Před cestou do lesa se mi osvědčilo:

Raději vzít dlouhé rukávy i nohavice a zastrčit je do ponožek, aby hmyz nenalez dovnitř.

Používat repelenty - chemické pouze na oblečení a boty, přírodní i na kůži.

Esenciální oleje (tea tree, levandule, hřebíček) aplikovat na zápěstí, kolem kotníků, uší, krku, pod kolena.

Užívání B-komplex repelentu v tbl. pro děti i dospělé.

Mnou vyzkoušené domácí repelenty:

Koření hřebíček (asi 20-30 ks naložit do 0,1 dcl lihu: stačí i Alpa nebo domácí slivovice). Potírat na kůži před vstupem do lesa. Nejlépe působí na odpuzení komárů.

Sušená rozmarýnová nať (2-3 hrsti) přelít 1 litrem vařící vody, přes noc nechat louhovat. Ráno přidat lžíci vinného octa. Uchovávat v lednici v lahvi s rozprašovačem.

Důkladně prohlížet, nezapomenout na prostor mezi prsty na nohách, kolem uší, ve vlasech, intimní oblast.

Pokud už je kůže poštípaná nebo klíště přisáté, co nejdříve a velmi opatrně ho pomocí malých kleštiček vyjmou a místo ošetřit. Vhodné jsou přípravky s obsahem Jod povidonu nebo mnou oblíbené dubové kapky, které díky vysokému obsahu tříslovin ranku zatáhnou a sníží svědivost.

Když je místo nateklé, zarudlé a svědivé, pokračujeme v potírání dubovými kapkami, může se střídat s Dapis gelem.

Homeopatie:

Po poštípání nebo vytažení klíštěte podáme co nejdříve Ledum palustre 9 C, které sníží lokální reakci kůže a svědivost. Dávkujeme 3x denně po dobu 2-3 dnů.

V případě, že na někoho hmyz více ,,leze", podáváme preventivně Ledum palustre 30 CH 1x denně týden před pobytem v přírodě a pak po celou dobu pobytu.

Pokud je přece jen reakce kůže bolestivá a oteklá, nebo píchla včela, vosa apod., podáváme:

Apis mellifica 30 C - místo je oteklé, růžové, bolestivé - silná píchavá bolest, která ulevuje studeným obkladem. Dávkujeme po 10 min. nebo rozpustíme 10 granulí do 0,5 l neperlivé vody a co nejčastěji popíjíme.

Poumon histamine 15 C - je lék na alergické reakce, takové homeopatické antihistaminikum. Dávkujeme po 10 min. do zlepšení stavu.

Pokud nastane stav paniky, strachu a úzkosti, přidáme ještě lék Aconitum napelus 15 C. Dávkujeme také často, po 10 min. do zklidnění.

Krásný květen v rozkvetlé přírodě!

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz