SVĚTOVÝ DEN TĚHOTENSTVÍ

Festival těhotenství a rodiny a Světový den těhotenství připadá na 7. května. V České republice vznikl v roce 2015 jako zcela nový svátek. S myšlenkou přišel neziskový spolek Majky a Michala Staňkových (Majka Staňková - provozovatelka Centra pro těhotné, porod a rodinu v Brně, lektorka předporodních kurzů a dula, Michal Staněk - zakladatel soutěže Těhotná MISS a Světového dne těhotenství 7. 5.)

Světový den těhotenství chce být platformou, kde bude možné získat dostatek kvalitních informací, kde se bude možné připravit (nebo získat i ztracenou odvahu a sebedůvěru) na tento důležitý životní krok. Světový den těhotenství je příležitostí alespoň jednou ročně se zastavit a ohlédnou, jak na tom jako lidstvo jsme. Můžeme si připomenout, že jsou i jiné hodnoty než peníze či kariéra. Až tohoto všeho dosáhneme a vše si koupíme, pak je mateřství a rodina právě to, co nám chybí a co si nikde jinde nekoupíme. Loňského festivalového ročníku se v Brně zúčastnilo přes 4000 lidí a padl i rekord, který byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den: dne 7. května 2017 v Brně, v rekreačním areálu Riviéra se v průběhu 8 hodin sešlo 462 těhotných žen.

Odborník poradí maminkám, co je ve výchově to nejdůležitější 

V Brně startuje konference „Děti až na prvním místě."

Co nejdůležitějšího musí máma udělat, když se jí narodí dítě, prozradí účastnicím Mezinárodní konference Děti až na prvním místě vysokoškolský pedagog PhDr. Marek Herman.

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek! Maminky by měly dobře spát, být štíhlé, upravené, mít bohaté vlasy, nosit trendy oblečení, jíst takové a makové jídlo, vařit bio (samozřejmě s příběhem), mít úžasný kočárek, uklizenou a dobře zařízenou domácnost, ideálně ještě studovat a vzdělávat se. Jediné číslo magazínu na ně nakladlo nesplnitelné nároky. To nebyl časopis, ale taková malá pološílenost v přímém přenosu," říká Marek Herman. Rozhodl se tedy sestavit přednášku na téma, co je opravdu důležité a vystoupit s ní 4. května v Sále B. Bakaly v Brně v rámci konference.

Chci maminkám ukázat, že ze všeho nejdůležitější jsou přece ony samy. Ne dítě. Ne partner. Ne moje matka. Ale moje schopnost najít sebe samu. Na prvním místě je totiž vždycky máma. Když je máma spokojená, čerpá z ní celá rodina. Dítě například dlouho vnímá sebe a mámu jako jednu bytost: svět rozděluje na „JÁ" (kam patřím já a moje máma) a NE-JÁ (kam patří všichni ostatní).  Proto se potřebuje od mámy oddělit, doslova objevit samo sebe. Naším největším společným úkolem je proto vytvořit tzv. „Most důvěry". Když se to podaří, dítě získá základní pocit důvěry v sebe a ve svět. Pak má pocit, že svět je v pořádku. Most důvěry objevujeme zejména prostřednictvím mámy: tím, že nás nasytí doteky, vůněmi, něhou, vlídností. Právě proto je nejdůležitější, aby v prvé řadě každá máma uměla ochránit sama sebe, aby byla odpočatá. Aby měla z čeho dávat," vysvětluje Herman. 

Další zajímavá témata, jako například Laskavý císařský řez aneb jak na operaci s respektem či Porodní domy v Česku. Sny vs. realita, si vyposlechnou všichni, kdo se zúčastní páteční Mezinárodní konference Děti až na prvním místě.

Celý programkonference je k dispozici na stránkách http://www.dentehotenstvi.cz/konference/

Program Festivalu: http://www.dentehotenstvi.cz/

Zdroj: narrativemedia

Designed by Bearfotos / Freepik

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz